فهرست بستن

قالی بافی

تاریخچه گلیم و قالی بافی

انسان از زمان های کهن از پوست حیواناتی که شکار می کرده به منظور پوشش و محافظ بدن در مقابل تغییرات جوی و نیز به عنوان زیر انداز استفاده می کرده و به تدریج با رواج دامداری و ریسیدن پشم، بافتن در میان قبایل ابتدائی رواج یافت و جزو اولین هنرها و صنایع قبیله ای به شمار آمد.

هر چند به روشنی مشخص نیست که نخستین بار در کجا و توسط چه قوم و قبیله ای بافت پارچه های اولیه که همزمان با شروع بافت گلیم بوده صورت گرفته اما بر اساس کاوش های باستان شناسی شواهدی از بافندگی در میان ساکنان فلات ایران و سرزمین های همجوار به دست آمده.از جمله در غارهای جنوب شرقی دریای مازندران ( غار کمربند و هوتو در نزدیکی بهشهر ) آثاری پیدا شده که پرورش گوسفند و بز و ریسیدن پشم و موی آنها را به دست مردمان این منطقه در 8000 سال پیش به اثبات می رساند .

قالی ایرانی یک شاهکار جهانی

نام قالی دستباف ایرانی که به میان می آید , دل هر شنونده ای غنج می رود و آب می شود . یاد نقش و نگار و زحمات بافنده که می افتی حسابی کیف می کنی و افتخار می کنی که این هنر جهانی کار دست هنرمندان سرزمین مادری تو ایران است .

استفاده از لوازم اولیه درجه یک و مرغوب و همینطور نقش و نگار زیبا و حاشیه های بسیار ماندگار باعث بالا بودن قیمت فرش دستباف ایرانی است . در برخی از نقاط دنیا مخصوصا آسیای شرقی از الیاف مصنوعی به جای الیاف طبیعی در بافت فرش دستباف استفاده می شود که این مسئله باعث ارزان تر بودن قیمت فرش دستباف سرزمین های شرقی آسیا است . اما این مورد باعث شده که اصالت فرش دستباف ایرانی بیش از پیش به چشم بیاید .

در اینجا به انواع الیافی که در بافت انواع فرش دستباف به کار برده می‌شود اشاره ای کوتاه می کنیم :

الیاف طبیعی به الیافی می‌گویند که منشأ طبیعی ( حیوانی و گیاهی ) داشته و از مواد شیمیایی و مصنوعی در تولید آنها استفاده نشده است. پنبه، کتان، کنف و چتایی الیاف گیاهی هستند. برای الیاف حیوانی نیز می‌توان به پشم، مو و ابریشم اشاره کرد که در تولید فرش دستباف ایرانی بسیار کاربرد دارد . جانورانی مانند گوسفند، بز، کرم ابریشم، آلپاکا و خرگوش و گیاهانی مانند پنبه، کتان، کنف، چتایی، سیزال و نارگیل، منشأ الیاف طبیعی هستند. الیاف حیوانی و گیاهی مرغوب و باکیفیتی که برای بافت فرش‌های دستباف ایرانی به کار برده می‌شود : ابریشم، پشم، پنبه، کنف، موی طبیعی حیوانات وسیزال می باشند .

الیاف مصنوعی به گروهی از الیاف  گفته می‌شود که توسط روش‌های خاص تولیدی و به صورت مصنوعی تولید می‌شوند و بطور معمول در طبیعت وجود ندارند ولی این الیاف ممکن است ریشه طبیعی داشته یاشند.

الیاف زیر از الیاف مصنوعی شناخته شده هستند که عمدتا در تولید فرش دستباف شرق آسیا مورد استفاده قرار می گیرند : الیاف ویسکوز، الیافریون، الیاف نایلون، الیاف آکریلیک یا پلی پروپیلن، الیاف الفین

چرا بافندگان فرش ایرانی برای بافت فرش‌ دستباف ایرانی از مواد طبیعی استفاده می‌کنند؟

بافت فرش با الیاف طبیعی که هیچ منشا شیمیایی ندارد مزایای بسیار زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دوام فوق‌العاده بالای نخ که طول عمر فرش دستباف ایرانی را بسیار بالا می برد

الیاف طبیعی رنگ را به خوبی جذب می‌کنند و نگه می‌دارند

رنگ الیاف طبیعی فرش‌های دستباف مانند فرش‌های ماشینی به مرور نمی‌رود

الیاف طبیعی با هنر دست بافندگان فرش دستباف ایرانی هنری ماندگار خلق می کنند

گروه لاون با بهره گیری از اساتید مجرب در این زمینه اقدام به برگزاری دوره های تخصصی قالی و گلیم بافی نموده است .