فهرست بستن

طلا و جواهر

طلا وجواهرسازی آنگونه که ما آن را در دنیای امروز می‌شناسیم ، برای اولین بار در قرن شانزدهم میلادی پدیدار شد . 
اولین دستبند طلایی که در اسناد و کتب قدیمی به ثبت رسیده است در همین دوره یعنی قرن شانزدهم ساخته شده است ، این دستبند به صورت یک زنجیر طلا طراحی و ساخته شده بود. 

کشور ایران از لحاظ جغرافیایی در موقعیتی قرار گرفته است که بر روی کمربند معدنی جهان قرار دارد و از ذخایر بسیار عظیم فلزات و کانی های با ارزش بهره گرفته است . همین مسئله موجبات گسترش دانش و صنعت فلز کاری در ایران را از قدیم الایام فراهم نموده است و این صنعت پول ساز از ایران به سایر مناطق جهان نفوذ پیدا کرده است ، به طوری که ساکنین مناطق مصر ، بابل ، هند و جیحون با تمام پیشرفت هایی که در دوره و عصر خود داشتند نتوانستند در این زمینه بر ایرانیان پیشی بگیرند . صنعت طلا و جواهر و ساخت و تولید زیور آلات و مصنوعات فلزات قیمتی ایران در این مورد سرآمد بیشترکشورهای جهان است .

آثار هنری بسیار ارزشمند و فاخر و گرانبهائی که امروزه در موزه های معتبر داخلی و خارجی و مجموعه های خصوصی مجموعه داران معروف دنیا را در سراسر جهان زینت بخشیده است ، بیانگر این حقیقت محض است که طلا سازان و جواهر سازان ایرانی در دوره های مختلف تاریخی چه پیش از اسلام و چه بعد از اسلام در ساخت و تولید اشیاء تزئینی و زیور آلات گران بها ، از مهارت شگرفی برخوردار بوده اند و امروزه هر بیننده ای که این کارها را در موزه های معتبر بین المللی مشاهده می نماید ، به خلاقیت و توانمندی و ابتکار حیرت انگیز هنر و هنرمند اصیل ایرانی آفرین و احسنت می گوید . مجسمه های مشهور بز بالدار ، جام طلای مارلیک ، جام طلای افسانه زندگی  و صدها اثر فاخر تاریخی دیگر از اصیل ترین و حیرت انگیز ترین اسناد تاریخ فرهنگی و هنری صنعت گران ایرانی در گذرگاه زمان و کارنامه درخشان پیشینیان این مرز پرگهر به شمار می روند .

در اکتشافات باستان شناسی که در کشورمان انجام شده می توان نمونه هایی از زیورآلات مسی و رشته های مهره و دانه های رنگی زیبا مربوط به عصر مفرغ را مشاهده کرد . این صنایع دستی با ارزش و فاخر همگی امروزه در موزه های معتبر و تحت تدابیر امنیتی ویژه نگهداری می شوند.
طبق نتیجه کاوش های باستان شناسی تخصصی که در مناطق تورنگ تپه ، دین خانه ، حسنلو ، دیلمان ، گوگ تپه و املش  انجام شده جواهرات زینتی زیادی به دست آمده است که وجود صنعت طلا و جواهرسازی در ایران شمالی را تائید می کند.

مواد اولیه در صنعت طلا و جواهرسازی چیست 
در اینجا لازم می دانم به مواد اولیه ای که در این صنعت زیبا مورد استفاده قرار می گیرد اشاره ای کوتاه کنم :

مهمترین ماده مورد نیاز این صنعت فلزات هستند . فلزات به دلیل قابلیت چکش خوری ،  قابلیت خمش و پیچش ، دوام بالا و از همه مهمتر زیبایی در خور دیدن بهترین و مفیدترین ابزار ساخت در صنعت جواهر می باشند . فلزات به کار رفته در جواهر سازی ، فاقد آهن بوده و در قیمت های متفاوتی به متقاضیان عرضه می شوند . بدین ترتیب و با توضیحات ارائه شده متوجه می شویم که طیف بسیار وسیعی از فلزات گرانبها برای کار جواهرسازی مناسب و قابل استفاده هستند که با توجه به رنگ ، وزن و قیمت در جاهای مورد نیاز و بر اساس نوع کار و نوع درخواست متقاضی مورد استفاده قرار می گیرند.
فلزات گران بها ، فلزاتی کمیاب و مقاوم در برابر اکسیداسیون هستند یعنی زنگ نمی زنند و در مقابل واکنش های شیمیایی مقاوم هستند. همینطور این فلزات خاص به راحتی قابل تغییر فیزیکی هستند یعنی به راحتی اره می شوند و می توان با سوهان زدن به آن ها فرم داد . همینطور به راحتی هم جوشکاری می شوند . این فلزات گران بهای با ارزش قابلیت انعطاف و تبدیل شدن به شکل دلخواه را دارند . کار با فلزاتی مانند طلا و نقره بسیار حساس تر بوده و به دلیل ارزشمند بودن آن ها خرده های باقیمانده از کار هم حفظ می شود .
به صورت کلی فلزات به صورت خام به چند صورت در صنعت طلا و جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرند :  ورقه های بزرگ و کوچک ، میله با قطر متفاوت ، لوله و کلاف های سیمی .

مورد مهم دیگر این است که فلزات گران بها بر اساس میزان وزن و با توجه به تغییر قیمت روزانه آن ها که توسط مراکز خاص اعلام می شود به فروش می رسند.
مورد دیگری که در صنعت طلا و جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرد مواد غیرفلزی هستند . در این صنعت پر رونق علاوه بر فلزات ، مهره هایی در رنگ های مختلف و سنگ های تزیینی نیز کاربرد بسیار فراوانی دارند . بر این اساس هر جسم زیبایی می تواند در تزیین صنعت طلا و جواهر سازی به کار گرفته شود . سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی ، شیشه ، کریستال  ، یاقوت ، زمرد و حتی الماس در صنعت جواهرسازی استفاده به وفور استفاده می شوند . تزیینات انواع حلقه ، گوشواره ، گردنبند ، دستبند ، پابند  و زنجیرهای زیبا با استفاده از الماس و یاقوت و زمرد در موارد خاص انجام می شود . البته این روزها به دلیل قیمت بالای سنگ هایی مانند الماس و زمرد و …  استفاده از سنگ ها و شیشه های رنگی در صنعت جواهر سازی رونق بیشتری پیدا کرده است .

آموزش طلا و جواهرسازی

گروه لاون به دلیل وجود بازار فروش مناسب و برگشت سریع سرمایه و حااشیه سوددهی خوبی که در صنعت طلا و جواهرسازی وجود دارد و  استقبال بی نظیر از این هنر زیبا اقدام به برگزاری دوره های آموزشی مقدماتی و پیشرفته در این زمینه گرفته است .
شرکت در دوره های آموزشی طلا و جواهرسازی برای عموم عزیزان آزاد می باشد.
با فراگیری آموزش دوره های گروه لاون هنرجویان عزیز قادر به ساخت انواع زیورآلات زینتی و پر فروش خواهند شد.

با ما به آینده ای بهتر بی اندیشید .