فهرست بستن

طراحی مد

طراحی مد  یا فشن دیزاین( Fashion Design )  یک شیوه هنری و تخصصی است که مختص به طراحی انواع لباس و پوشاک  و همینطور زیورآلات می باشد . با رشد و پیشرفت صنعت طراحی مد در دهه های گذشته ، ثبت و تقاضا برای خرید انواع پوشاک و بنابر این استخدام طراحان مد حرفه ای در موسسات و مراکز طراحی مد دنیا به طور روزافزون در حال افزایش بوده است .

اولین طراح حرفه ای لباس که چیزی بیشتر از خیاطان ساده و مبتدی آن زمان بود و با نبوغ خود اولین خانه مد را تاسیس کرد چارلز فردریک ورث نام داشت . او در قرن نوزدهم میلادی می زیست . پیش از اینکه چارلز خانه طراحی  خود را در پاریس تاسیس کند ، لباس ها توسط خیاطان ناشناس و گمنام و بر اساس استاندارد های مد لباس های سلطنتی آن زمان دوخته می شد. 
ورث اولین طراحی بود که به جای پیروی از خواسته های مشتریان ، به آنها لباس مناسب و آماده پوشیدن را پیشنهاد می داد. خانه مد او که از نبوغش سرچشمه می گرفت آغازگر هنر طراحی مد در دنیا شد .

شاید شما پیش خود تصور کنید که طراحی مد ، حرفه و مهارتی ساده است و به راحتی می شود با آموزش خیاطی ساده به این مهم نائل آمد . اما اینطور نیست . امروزه طراحی مد یا به قول خارجی ها فشن دیزاین ، به حرفه‌ای تخصصی و خاص تبدیل شده است که برای فعالیت در آن نیاز به دانش و مهارت زیادی در زمینه‌های مختلف از سبک و سیاق زندگی در جوامع مختلف بشری ، تاریخچه هنر و مد و پدران این حرفه ، تجارت و غیره وجود دارد . همچنین افرادی که به صورت تخصصی وارد این حرفه  می شوند ، باید از خلاقیت بسیار بالایی برخوردار باشند.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد طراحی مد یک شیوه هنری و تخصصی است که مختص به طراحی انواع پوشاک و زیورآلات است . طراحی مد مدرن به دو دسته کلی تقسیم شده است : لباس‌های مجلسی و آماده . لباس های مجلسی و سفارشی

لباس های مجلسی و سفارشی مخصوص به مشتریان خاص مانند سلبریتی اختصاص دارد و کاملا متانسب با اندام آن ها دوخته می شود که البته هزینه گزافی برای آن پرداخته می شود .  مجموعه لباس‌های آماده ، در اندازه‌ های استاندارد عرضه می‌شوند و سفارشی نیستند این مجموعه ها به صورت انبوه تولید شده و در فروشگاه های فروش پوشاک جهت استفاده به مشتریان عرضه می گردد .

بدیهی است که در صنعت تخصصی رقابت مد، طراحی مد ، چیزی بیشتر از ترسیم یک طرح لباس است . طراحان حرفه ای امروزی صنعت مد ، اغلب از نرم‌افزارهای کامپیوتر که مخصوص این امر تولید شده اند مانند کد (CAD) استفاده می‌کنند ، در خیاطی مهارت بالایی دارند . این افراد همینطور باید از کسب و کارهای صنعت مد و همچنین روند افول و رشد بازار و تجارت و بازاریابی در زمینه‌ی لباس های طراحی شده به خوبی آگاه باشند.

حرفه ی طراحی مد زمینه های مختلفی دارد :

لباس روز زنانه ، لباس شب زنانه  ، لباس زیر زنانه ، لباس مجلسی ، لباس بچگانه ، لباس روز مردانه ، لباس شب مردانه ، لباس ورزشی ، لباس عروس و موارد دیگر

شما عزیزان در دوره های برگزار شده در گروه لاون کاملا با نیازهای آموزشی در زمینه طراحی مد آشنا خواهید شد .