فهرست بستن

سوزن دوزی

به هنر آراستن و زیبا کردن پارچه های ساده به وسیله ابزارهایی همانند سوزن و قلاب و با استفاده از وسایل تزیینی مانند نخ های رنگین ، منجوق ، شیشه ، سنگ های تزیینی و… سوزن دوزی می گویند . این هنر بسیار ظریف به نام های دیگری چون نخ دوزی ، گل دوزی ، رودوزی و قلاب دوزی نیز شناخته می شود .هنر سوزن دوزی یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین هنرهای ایرانی است . سوزن دوزی در گذشته دارای 115 شاخه و حدود 120 نوع دوخت مختلف بود که با گذشت زمان و در ادوار مختلف در گذر زمان به دست فراموشی سپرده شده است . تلفیق زیبایی از صبر ، شکیبایی ، ظرافت و هنر در کنار هم که قرار می گیرد یک کار فاخر سوزن دوزی ارائه می گردد . 
صنعت سوزن دوزی ،‌ نخ دوزی یا گلدوزی یکی از روش‌ها ی بسیار قدیمی برای آرایش و زیبایی جامه است . باستان شناسان درغرب ایران ، قسمت هایی از منسوجات قدیمی را که منقش به سوزن‌ دوزی با نقش‌های پیچیده و بسیار زیبا بود را کشف کرده اند که تاریخ ساخت و دوخت آن ها به شش هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد . نقش‌های دیواری قبور مصر ،‌ سوزن‌دوزی‌هایی را نشان می‌‌دهد . جامه‌‌های اعیان و فاخر ،‌ به روی نقش‌های برجسته‌ی تخت جمشید نیز حکایت از رواج صنعت سوزن دوزی و گلدوزی درآن زمان می‌کند . اسکندر مقدونی چندان از شکوه و زیبایی گلدوزی‌های ایرانی به شگفت آمد که نمونه ‌هایی از آن ها را برای مردم سرزمینش فرستاد . نمونه‌های بسیار عالی سوزن دوزی و گلدوزی این دوره از کشفیات پازیریک به دست آمده است . 
هنر سوزن دوزی بلوچستان ایران ، هنری بسیار ارزشمند است که از آن به عنوان نور چشم ، سند هویت و ملی ، موجودیت و پشتوانه زنان بلوچ نام برده می شود. هنر سوزن دوزی و گلدوزی با زندگی روزمره زنان بلوچستان در هم آمیخته است و هر بانوی بلوچ به موازات آموزش اصول زندگی، سوزن دوزی و گلدوزی را نیز فرا می گیرد . نقش و نگارهای صنعت گلدوزی و سوزن دوزی، نسل به نسل بوسیله مادران به دختران بلوچ آموخته می شود .
سوزن دوزی و گلدوزی هنری است که فقط و فقط به سرپنجه دستان هنرمند و چیره دست و به یاری سوزن و نخ و بقیه موارد شکل می گیرد و در این هنر زیبا ماشین و چرخ خیاطی هیچ نقشی ندارند . مواد اولیه سوزن دوزی نخ و پارچه است. سوزن دوزها برحسب امکانات و سلیقه از نخ دمسه ، نخ های رنگارنگ ابریشم، نخ های پاکستانی و یا از نخ های ویسکوز دولایه استفاده می کنند که ماده ای شبیه ابریشم است که هنگام تابانیدن نخ پنبه به جهت استحکام به همراه آن تابیده می شود ، در برخی از نمونه های سوزن دوزی از آیینه هم استفاده می شود.
پارچه هایی که درسوزن دوزی بلوچستان مورد استفاده قرار می گیرد، باید دارای ۲ ویژگی اصلی جهت سهولت دوخت باشد . اولین مورد اینکه دارای تار و پودی مشخص باشد و دومین مورد اینکه این تار و پود مشخص حتماً باید راست باشند .
ابزار کار در هنر سوزن دوزی و گلدوزی سوزن یا سوچه، قیچی یا مقراض، انگشتانه یا شستی می باشد .
هنر سوزن دوزی به سه نوع تقسیم می شود که سوزن دوزی پرکار ، سوزن دوزی میان کار و سوزن دوزی کم کار نام دارد . نوع سوزن دوزی پرکار روی پارچه های ریز بافت و در تمام سطح پارچه انتخاب شده انجام می شود، در نوع سوزن دوزی میان کار قسمت بیشتر پارچه سوزن دوزی می شود و درنوع سوزن دوزی کم کار فواصل طرح ها براساس تشخیص شخص سوزن دوز پر می شود .
گروه لاون با توجه به اصالت این هنر فاخر و زیبا اقدام به برگزاری دوره های مقدماتی و پیشرفته با حضور اساتید متبحر نموده است . با شرکت در این دوره ها می توانید با این هنر اصیل آشنا شوید .