فهرست بستن

حجامت

حجامت یا بادکش درمانی نام یک روش درمانی در طب سنتی یا طب درمانی است که بر اساس قدیمی ترین سند موجود یافت شده
از ۳۳۰۰ سال پیش از میلاد در کشور مقدونیه انجام می شده است  و بعد از مقدونیه در کشور یونان نیز از این روش درمانی استفاده کردند . یکی از بزرگترین افرادی که در زمینه حجامت فعالیت داشت بقراط جکیم بود  و در آثار خود به موارد استفاده و منع آن اشاره کرده است. در آثار جالینوس حکیم نیز مطالب فراوانی در مورد حجامت و روش های  استفاده از آن بر جای مانده است .

بیشترین میزان کاربرد حجامت در بعد پیشگیری است و با مکانیسم های مختلفی از جمله تنظیم سیستم ایمنی ، تنظیم ترکیبات شیمیایی و هورمونی خون و تنظیم سیستم اعصاب خودکار بدن از ابتلا به انواع بیماری ها جلوگیری و پیشگیری می کند . علاوه بر این حجامت کاربرد های درمانی نیز دارد به نحوی که در درمان بعضی از بیماری ها مانند سردردهای عصبی و میگرنی ، چربی ، قند و اوره خون ، سنگهای کلیوی و کیسه صفرا موثر است

همه چیز درباره حجامت و توصیه های قبل و بعد از انجام آن  :
برای انجام حجامت و بادکش درمانی بهتر است با شکم خالی این عمل انجام نشود . بنابر این یک ساعت قبل از حجامت شربت عسل یا آب انار شیرین یا ماءالشعیر بنوشید . استعمال سیگار و مخدر در روز انجام حجامت ممنوع است . تا ۱۲ ساعت قبل و بعد از حجامت از نزدیکی و مقاربت جنسی خودداری نمایید . قبل از انجام  حجامت اگر از عینک استفاده می کنید عینک را از روی چشم بردارید .

توصیه های ویژه بعد از انجام حجامت و بادکش درمانی  : تا ۲۴ ساعت پس از  انجام حجامت و بادکش درمانی از انجام کارهای سنگین و  نزدیکی و مقاربت جنسی اجتناب کنید . تا ۲۴ ساعت پس از حجامت از مصرف سیگار و انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی پرهیز نمایید . تا ۱۲ ساعت پس از انجام حجامت از خوردن انواع ترشیجات ، لبنیات ، ماهی و غذاهای شور پرهیز نمایید .
 توصیه می شود برای جبران ضعف و سستی  بعد از عمل حجامت و بادکش درمانی ،  بعد از حجامت یک لیوان شربت عسل یا ماءالشعیر لیمویی و یا یک عدد انار شیرین میل نمایید . جهت جلوگیری از عفونت و عوارض ناشی از آن ، حداقل تا ۱۲ ساعت پس از حجامت از حمام کردن  اجتناب کنید . صبح روز بعد از حجامت می توانید استحمام کنید ، اما موضع  حجامت را فقط با آب خالی بشویید .