فهرست بستن

افسردگی

آیا افسرده اید؟
افسردگی یک شرایط ذهنی بسیار جدی است که می تواند روی زندگی شما تاثیر بگذارد. برخی افراد هنگامی که ناراحتند و احساس خوبی ندارند از واژه ی افسردگی استفاده می کنند. یا حتی زمانی که در زندگی به یک نقطه ی بحرانی برخورده اند، خود را بازنده و افسرده می پندارند.
اما در واقع افسردگی تنها احساس ناراحتی نیست. بلکه نوعی شرایط بالینی محسوب می شود.
برای شناخت بهتر افسردگی در اینجا چند نشانه ی ابتلا به این بیماری را معرفی می کنیم:

  1. خستگی یا از دست دادن انرژی تقریبا در همه ی روزها. آیا تابحال شده تمام روز در تخت بمانید و دوست دارید بیشتر استراحت کنید. اما با این وجود همچنان بدنتان خسته است!
  2. تغییر در اشتها. دوست دارید به طرز غیر قابل باوری غذا بخورید و این کار را برای سرکوب احساس منفی و بد خود انجام می دهید. چرا که افسردگی، افکار مثبت درون ذهنتان را کم کرده است. یا اینکه میل به خوردن هیچ غذایی ندارید و دچار کاهش وزن شدید شده اید.
  3. احساس بی ارزشی یا احساس گناه یا به عبارتی احساس بیزار بودن از خود دارید. تمام طول روز درون تختتان می مانید و به افکار منفی فکر می کنید. عصبانی هستید و دنیای اطراف را نا امن می پندارید.
  4. بی حسی یا بی علاقگی نسبت به چیزهایی که در سابق برای لذت بخش بوده است. این حس را قبل از بیماری نداشتید. یا حتی برای موضوعاتی که قبلا به شما شور و حال می داد، دیگر بی علاقه و بی حس می شوید.
  5. کاهش قدرت تمرکز و احساس فراموشی. ممکن است که متوجه شده باشید که نمی توانید در انجام کارها تمرکز کنید و یا حتی ممکن است فراموشی هم به شما دست دهد.

افسردگی مانند سایز اختلالات بالینی از نظر شدید یا خفیف بودن به درجات مختلفی تقسیم می شوند. گاهی ممکن است به اندازه ای شدید باشد که فرد افکار خودکشی داشته باشد و یا کاهش عملکرد فرد از لحاظ شغلی، اجتماعی، تحصیلی و خانوادگی باشد. در اینصورت درمان ما به صورت دارو درمانی و بستری در بیمارستان می باشد.

گاه ممکن است در حد داشتن چند علامت و به مدت زمان کمتر باشد که با رواندرمانی و ریشه یابی مشکلات، درمان صورت میگیرد.

داروهای اعصاب اگرچه احساس بهتری در ما ایجاد می کنند، ولی مشکلاتی را که باعث می شوند احساس بدبختی کنیم، حل نمی کنند.

در هر صورت افسردگی اختلالی است که موجب احساس حال بد و کاهش عملکرد فرد در زندگی شخصی و اجتماعی و شغلی شده و احساس ناخوشایندی در فرد بوجود می آورد.

افسردگی بیماری است که اگر تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است که بهبود یابد. اما خبر بد اینکه این بهبود همیشگی نیست و بیماری مدتی بعد با شدت بیشتری عود می کند. پس بهتر است در مراحل ابتدایی، جلوی پیشرفت این بیماری را بگیرید و به متخصص مربوطه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *